פרסומורים - ביטאון מכון מופ"ת
גיליון 65

פרסומורים

פרסומורים

נועם ונקרט
המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי, באר שבע
שמן על בד

פרסומים שיצאו לאור לאחרונה - מפרי עטם של מורי מורים

אימהות לסבית בישראל

סיפורים של הורות תחת חובת הוכחה

אלונה פלג

זה שלושה עשורים נשים לסביות בישראל מגדלות ילדים במסגרת משפחות חד-מיניות מתוכננות ללא אב. הן עושות זאת בהקשר חברתי-פוליטי שבו הקהילה שאליה הן משויכות סובלת מדעות קדומות, אלימות ואפליה. ספר זה עוקב אחר ההבניה המתפתחת של הזהות הלסבית מפתולוגיה אישית לקטגוריה תרבותית אלטרנטיבית, תוך כדי התבוננות בתהליכי ניהול סטיגמה וניסוח של תודעה חדשה בקרב קבוצות מיעוט אשר התקרבו מהשוליים החברתיים למרכז. הוא בוחן את משמעות המעבר של נשים לסביות לאימהות ולמשפחתיות מנקודת המבט של הנשים עצמן: כיצד הן מנסחות את הזהות שלהן? איזו משמעות הן נותנות לחוויות חייהן?
סיפורי החיים של הדור הראשון של אימהות לסביות בישראל מאירים אותן כנשים אמיצות ופורצות דרך אשר מתמודדות עם סטיגמה חברתית כפולה: סטיגמה ביחס לנטייה המינית שלהן וסטיגמה ביחס למשפחה ללא אב. "נטל ההוכחה", כלומר הלחץ להוכיח לחברה ההטרוסקסואלית שהן יכולות לגדל ילדים בריאים בקונסטלציה משפחתית שנויה במחלוקת, היווה את הבסיס להפקת גרסה ייצוגית של "הורות לדוגמה", ובה בעת נחשף כאחד ממקורות הלחץ הפנימיים המשמעותיים בעבודת האימהות שלהן.
ספר זה מהווה מסמך אנושי מרתק ומרגש שבו נשמעים לראשונה קולותיהן של אימהות במשפחות לסביות מתוכננות בישראל. אלונה פלג מצליחה להציג את נקודות החוזק של התא המשפחתי הלסבי לצד הלחצים, הקשיים והאתגרים הייחודיים שעימם מתמודדים האימהות וילדיהן בתוך התא המשפחתי ומחוצה לו: מול משפחות המוצא, הסביבה הרפואית, החינוכית והחברתית. בסוף הספר ניתן למצוא מתווה להכרה, לשוויון ולהכלה של משפחות חד-מיניות, מתווה אשר מציע עקרונות והמלצות יישומיים למקבלי החלטות ולמעצבי מדיניות מצד אחד, ולמורים, ליועצים חינוכיים, לעובדים סוציאליים ולמטפלים, מצד שני.

ד"ר אלונה פלג היא חוקרת בתחומי המגדר והחינוך; עובדת כיועצת חינוכית וארגונית; מרצה במכללת לוינסקי לחינוך ובבית הספר לחינוך במסלול האקדמי המכללה למנהל.

אהבת את המאמר? שתף עם החברים שלך!

קרא גם: